FAQ Dubai Real Estate

FAQ

Czy obcokrajowcy (non residents) mogą kupować mieszkania/domy w Dubaju?

Tak, każda osoba dowolnej narodowości, niezależnie od tego, czy jest rezydentem Dubaju, czy mieszka poza granicą może kupić nieruchomość na własność w Dubaju. Nie musisz posiadać żadnego rodzaju pozwolenia na pobyt lub podobnego zezwolenia w celu zakupu nieruchomości. W celu zakupu nieruchomości w Dubaju wystarczy wjazd na wizie turystycznej która obowiązuje przez 30 dni.

Jakie są kroki zakupu nieruchomości w Dubaju?

W większości przypadków proces transakcji przebiega następująco:

– Kupujący wybiera nieruchomość.
– Kupujący i sprzedający podpisują umowę kupna-sprzedaży, w której wymienione są wszystkie warunki transakcji: cena zakupu, dodatkowe koszty (opłata agencyjna, opłata za transfer w DLD, opłata deweloperska) data zawarcia umowy w DLD, warunki płatności oraz jasno określone obowiązki i kary dla obu stron w przypadku niedotrzymania warunków określonych w umowie.
– Przy podpisaniu umowy kupujący wpłaca zadatek. Zwykle jest to 10% ceny zakupu.
– Sprzedający występuje o wydanie przez dewelopera zaświadczenia o braku sprzeciwu (NOC) w celu sprzedaży nieruchomości.
– NOC jest wymagany do procesu transferu w DLD.
– Gdy NOC jest gotowy, kupujący i sprzedający mogą przenieść nieruchomość i zarejestrować ją na nazwisko kupującego.
– Zwykle płatności należy dokonać w momencie rejestracji.

Jak długo trwa zakup nieruchomości w Dubaju?

Przeciętna transakcja dotycząca zakupu nieruchomości w Dubaju trwa około 2 tygodni.

Jakie są opłaty w przypadku zakupu nieruchomości w Dubaju?

Opłata za zakup na rynku pierwotnym we wszystkich biurach DLD Registration Trustees wynosi 4000 AED. Opłaty są płatne przez strony zgodnie z ustaleniami.

W przypadku zakupów na rynku wtórnym łączne opłaty obejmują prowizję w wysokości 2% (dla agenta sprzedaży lub brokera), opłatę NOC [maks. 5000 AED] oraz opłata za przeniesienie własności [4000 AED].

Czy właściciel może wynająć nieruchomość ?

Przepisy regulujące stosunki między wynajmującym a najemcą określa ustawa nr 26 z 2007 r. Zgodnie z prawem każdy właściciel nieruchomości w Dubaju może wynająć swoje mieszkanie. Zwykle okres najmu wynosi jeden rok (przedłużenia są możliwe).

Właściciel nieruchomości może wyznaczyć licencjonowaną firmę zarządzającą do zarządzania jego nieruchomością, w którym to przypadku firma ponosi pełną odpowiedzialność za komunikację z najemcą”.

Jakiego dochodu z wynajmu może spodziewać się właściciel domu?

Średni dochód netto (po opłaceniu opłaty eksploatacyjnej) wynosi 5%-10% rocznie, w zależności od rodzaju nieruchomości, położenia geograficznego czy opłaty eksploatacyjnej. Bardziej ekskluzywne i droższe nieruchomości zwykle przynoszą procentowo mniejszy dochód z wynajmu, mimo że czynsz jest wyższy.

Jak kupić nieruchomość w Dubaju na raty?

Będziesz musiał ubiegać się o kredyt hipoteczny za pośrednictwem jednego z banków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Opłaty za rejestrację hipoteki płatne na rzecz DLD wynoszą 0,25% wartości pożyczki plus 290 AED jako opłatę standardową.
Następujące dokumenty są zazwyczaj wymagane od mieszkańców ZEA, aby otrzymać zgodę na kredyt hipoteczny:
– Kopia paszportu i wizy nabywcy.
– Kopia dowodu tożsamości wydanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
– Dowód aktualnego adresu, taki jak rachunek Ejari i Dewa.
– Zaświadczenia o zarobkach lub zaświadczenia o regularnych dochodach.
– Wyciągi z konta bankowego za trzy do sześciu miesięcy, które odzwierciedlają odpowiedni kredyt na wynagrodzenie.
– Umowa sprzedaży nieruchomości.
– Akt własności nieruchomości, która ma zostać zakupiona.
– Kopia paszportu Sprzedawcy.
– Certyfikat braku sprzeciwu od dewelopera.

Jakie podatki musi zapłacić właściciel nieruchomości?

Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem zwolnionym z podatków, więc nie ma podatków od majątku ani od dochodów z niego generowanych. Jednak właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za uiszczanie rocznej opłaty za utrzymanie i opłaty za obsługę, które należy uiszczać na rzecz spółki zarządzającej wynajętej przez stowarzyszenie właścicieli. Płatności są dokonywane od jednego do czterech razy w roku po średniej cenie 10-30 AED za stopę kwadratową.

Czy nieruchomości w Dubaju podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich wdrożył przełomową politykę, wprowadzając podatek od wartości dodanej (VAT) w wysokości 5 % obowiązujący od 1 stycznia 2018 r.

Ustawa o podatku VAT stanowi, że wszystkie transakcje dotyczące nieruchomości, z wyjątkiem sprzedaży wolnych nieruchomości komercyjnych i najmu nieruchomości komercyjnych, albo nie podlegają opodatkowaniu, albo są z niego zwolnione.

Innymi słowy, czynsz za lokal mieszkalny nie jest obciążony podatkiem VAT. Możliwe jest jednak, że najemca lokalu mieszkalnego korzysta z innych usług – zawartych w umowie najmu lub dodatkowo do umowy – podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Co to jest freehold ?

„Freehold” odnosi się do rodzaju zakupu nieruchomości, w którym kupujący jest właścicielem zarówno działki, jak i lokalu. Jest on właścicielem gruntu i posiada akt własności na swoje nazwisko. Spadkobierca może odziedziczyć własność nieruchomości z tytułu własności. Właściciel własności jest uprawniony do dzierżawy, zajmowania lub sprzedaży swojej nieruchomości.Właściciel może korzystać z nieruchomości w dowolnym celu, o ile jest to zgodne z lokalnymi zasadami i przepisami.

Freehold został wprowadzony aby zachęcić zagranicznych inwestorów do zakupu nieruchomości w Dubaju.

Jaka jest różnica między freehold a leasehold?

Freehold oznacza całkowitą własność nieruchomości przez kupującego, który będzie miał swoje nazwisko na akcie własności. Natomiast Leasehold odnosi się do posiadania nieruchomości w dzierżawie na okres dłuższy niż 10 lat i do 99 lat. Nie da się go kupić w całości.